• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.00
  • Telefon604-714-359
  • E-mailbiuro@droga-zycia.pl

Artroskopia kolana

Artroskopia kolana

Artroskopia kolana jest bardzo popularna, każdego roku na całym świecie wykonuje się ponad cztery miliony tego typu zabiegów. Nazwa pochodzi z połączenia dwóch wyrazów greckich: „arthros” – czyli staw oraz „skope” –oglądać.

Do przeprowadzenia artroskopii kolana wykorzystuje się urządzenie zwane artroskopem, na którym umieszczona jest kamera. Dzięki temu lekarz uzyskuje dokładny obraz tego, co znajduje się wewnątrz kolana, pozwala to zidentyfikować i wyeliminować problemu. Ważną rolę odgrywa tutaj wysoka jakość sprzętu, kamera posiada własne źródło światła, a dzięki temu obraz, który lekarz widzi na swoim monitorze jest przejrzysty i wyraźny. Nowoczesna technologia czyni artroskopię kolana efektywną, jak i również bezpieczną metodą leczenia.

Przeprowadzając zabieg artroskopii kolana, u pacjenta wykonuje się dwa małe nacięcia w okolicy stawu. Poprzez te nacięcia do stawu kolanowego zostaje wprowadzona kamera, której wielkość odpowiada mniej więcej wielkości ołówka. Obraz rejestrowany przez kamerkę wyświetlany jest na monitorze. Dzięki temu, że artroskop oprócz kamery zawiera także miniaturowe narzędzia, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu i wyeliminowanie problemu. Artroskopia kolana jest zabiegiem nieinwazyjnym, przeprowadzanym na znieczulaniu miejscowym.

Trwa on około trzydziestu minut, w niektórych przypadkach może się przedłużyć do godziny. Wszystko zależy od tego, jak szybko uda się zidentyfikować źródło problemu i jakie czynności są konieczne, aby go wyeliminować. Artroskopię stosuje się między innymi w celu usunięcia luźnych fragmentów chrząstki lub kości, przy uszkodzeniu więzadeł krzyżowych, łękotki, złamaniach kostno-chrzęstnych.  Jest ona bezbolesna, aczkolwiek możliwe jest wystąpienie obrzęku i uczucie dyskomfortu, które trwają do kilku tygodni po wykonanym zabiegu.

Przed przystąpieniem do artroskopii kolana niezbędne są badania i wywiad przeprowadzone przez odpowiedniego lekarza. Pozwoli to na zidentyfikowanie ewentualnych problemów, które mogłyby być przeciwwskazaniem do wykonania artroskopii. Lekarz przed zabiegiem musi wiedzieć o wszystkich zażywanych lekach, możliwe jest bowiem, że konieczne będzie odstawienie któregoś z nich. Warto wiedzieć, że nie wszystkie choroby stawu kolanowego można wyleczyć za pomocą artroskopii.

Niektóre z nich wymagają zastosowania endoprotezoplastyki. Czas rehabilitacji po wykonanej artroskopii jest o wiele krótszy niż w przypadku zabiegów inwazyjnych. Pacjent po wykonanym zabiegu nie musi leżeć w szpitalu. Szybki powrót do formy gwarantuje postępowanie zgodnie ze wskazówkami lekarza.  Przez pierwsze dni staw powinien być odciążony, pacjent porusza się za pomocą kul łokciowych i unika nadmiernego wysiłku.

W niedługim okresie czasu wprowadza się systematycznie inne aktywności jak na przykład unoszenie wyprostowanej kończyny, napinanie mięśni łydek i tak aż do przywrócenia pełnej ruchomości stawu. Do codziennych aktywności pacjent powraca po około sześciu tygodniach od wykonania artroskopii.

Powrót do formy zależy od tego, z jakim schorzeniem mieliśmy do czynienia. Decydując się na zabieg, należy pamiętać, że w niektórych przypadkach po zabiegu trzeba będzie całkowicie zmienić dotychczasowy tryb życia.