• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.00
  • Telefon604-714-359
  • E-mailbiuro@droga-zycia.pl

Urazy kolana

Urazy kolana

Staw kolanowy to miejsce narażone na stłuczenia, czy urazy. Ważne, jest aby przy każdym, nawet drobnym schorzeniu wybrać się do specjalisty, a więc ortopedy. Tylko on jest w stanie ocenić co dzieje się ze stawem. Jednakże częste mechaniczne urazy kolana mogą doprowadzić do jego całkowitego zużycia. Wtedy należy wymienić staw na sztuczny. Pacjent ma wtedy do czynienia z endoprotezą kolana.

Endoproteza kolana

Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnostyka przy urazach. Dzięki temu można uniknąć w przyszłości poważniejszych operacji. Jednak jest kilka chorób, które prowadzą do całkowitego zużycia się chrząstek stawu. wtedy jedynym ratunkiem jest jego wymiana. Takim schorzeniem jest zwyrodnienie stawu.

Spowodowane jest zużyciem się chrząstki stawowej. W efekcie kości mogą o siebie ocierać. Wtedy poruszanie się, schylanie, czy jakakolwiek czynność związana z ruchem wywołuje ogromny ból! Wyjściem z tej bolesnej sytuacji jest endoproteza  kolana. Zabieg ten, polega na wymianie części kolana na sztuczne. Proteza została zaprojektowana bardzo podobnie, do ludzkiego kolana. Dzięki temu możliwe jest wykonanie operacji.

Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie są w stanie poruszać się na swoich stawach. Jednak przy tego typu zabiegu należy pamiętać, iż nie zawsze cała powierzchnia stawu kolanowego ulega całkowitemu zniszczeniu. Może zostać uszkodzona tylko jedna strona stawu.! Kiedy więzadła, rzepka, oraz przeciwna strona pracuje jak należy to wymianie ulega tylko niesprawna część! Wtedy proteza mocowana jest do kości.

Dzięki temu nie ma potrzeby wymiany całego kolana. Gorzej jest w sytuacji kiedy cały staw nie nadaje się do funkcjonowania. W takiej sytuacji stabilność podczas ruchu nie jest zapewniona i konieczna jest operacja polegająca na wszczepieniu protezy całego stawu. Zostaje ona przytwierdzona do kości udowej i strzałkowej. Niestety trzeba wyciąć większe fragmenty kości.! Tylko w ten sposób możliwe jest właściwe umieszczenie protezy.

Zabieg wymiany kolana na sztuczne jest całkowicie bezbolesny gdyż wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Operacja również nie trwa długo, około dwóch godzin! Należy pamiętać, iż to jaka proteza zostanie wszczepiona zależy od stopnia uszkodzenia stawu. Na czas zabiegu zostaje zatrzymany dopływ krwi do kolana. Następnie zostają umieszczone dreny, aby mogły odprowadzać krew. Zapobiega to tworzeniu się skrzepów.

Po operacji wstawienia endoprotezy stawu kolanowego  należy pamiętać o kilku cennych radach. Przede wszystkim należy starannie stawiać stopę.  Nosić lekkie obuwie, które zapewni swobodny ruch! Staw kolanowy nie powinien być napinany. Może to bowiem doprowadzić do powikłań! Należy również dużo ćwiczyć! Jazda na rowerze czy swobodny trening nigdy nie zaszkodzi! Ważną rzeczą jest to, aby po zabiegu nie zapominać o wizytach kontrolnych.

Pozwoli to wykryć we wczesny stadium uchybienia. Stanowi to podstawę do naprawienia wszystkich niedociągnięć i ewentualnej reoperacji. Dzięki temu endoproteza może służyć przez wiele lat. Jest to bardzo ważne dla osób narażonych na problemy ze stawem kolanowym. Gdyby nie proteza ich ruch mógłby znacznie zostać ograniczony!