• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.00
  • Telefon604-714-359
  • E-mailbiuro@droga-zycia.pl

Endoproteza kolana

Endoproteza kolana

Jest wiele powodów prowadzących do chorób zwyrodnieniowych: otyłość, brak ruchu, urazy, zaburzenia budowy, a także uprawianie niektórych sportów. Największe ryzyko zachorowania występuje u pań w podeszłym wieku, nie bez znaczenia są tu czynniki genetyczne. Jeśli więc w rodzinie występowała ta choroba, należy jak najwcześniej podjąć profilaktyczne kroki, by w przyszłości uniknąć przykrych skutków.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego wiąże się z ogromnym bólem, a gdy postępuje, może prowadzić do ograniczenia funkcji stawu, utrudniając, bądź wręcz uniemożliwiając chodzenie. W skrajnych przypadkach tej choroby nie ma innego wyjścia niż zastosowanie endoprotezy kolana.

 Proteza jest stworzona tak, by mogła spełniać wszystkie funkcje stawu kolanowego – może być ona całkowita lub częściowa. Wszystko zależy od tego, jak bardzo uszkodzony jest staw kolanowy. Proteza kolana jest bardzo często wykorzystywana w chirurgii, częściej stosuje się jedynie protezy stawu biodrowego. Proteza ma kształt ludzkiego kolana, jej rozmiar jest dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta. Jej odpowiedni dobór jest zagwarantowany dzięki wykonanemu wcześniej badaniu rentgenowskiemu, a także próbnej protezie, która jest umieszczana na kościach.

Mocowanie protezy zależy od wieku pacjentów. W przypadku starszych osób stosuje się cement kostny. Dzień przed operacją pacjent musi zażyć antybiotyki przepisane przez lekarza, które zapobiegają wystąpieniu zakażenia. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Trwa ona zazwyczaj około godziny, jednakże w niektórych przypadkach czas ten może sięgać nawet czterech godzin. Pacjent po operacji musi pozostać w szpitalu przez ponad tydzień. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie z przodu kolana, tak aby zyskać jak najlepszy dostęp do stawu.

Usuwane są zniszczone struktury – chrząstka, zdeformowane kości, a także łąkotka. Gdy lekarz już się ich pozbędzie, mocuje protezę do kości, w której uprzednio wywiercane są otwory. Za pomocą protezy próbnej lekarz sprawdza położenie i ruchomość stawu kolanowego, a następnie przymocowuje właściwą protezę. Po zakończonej operacji w stawie umieszcza się dreny. Zapobiega to gromadzeniu się krwi. W czasie rekonwalescencji pacjent pod okiem rehabilitanta wykonuje ćwiczenia, które mają pomóc mu w oswojeniu się z nową sytuacją i powrotem do dawnej sprawności.

Chory, chcąc zmaksymalizować efekty operacji, bezwzględnie musi stosować się do wskazówek lekarza i rehabilitanta, a także dbać o siebie w szczególny sposób. Każdy, kto zdecyduje się na endoprotezę kolana, musi być świadomy konsekwencji, jakie czekają go po zabiegu. Nawet podczas trywialnych, wydawałoby się, czynności jak mycie czy ubieranie, należy zachować szczególną ostrożność. Przez pierwsze tygodnie trzeba unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, nie można nosić ciężkich rzeczy, wszystkie czynności lepiej jest wykonywać na siedząco.

Zaimplementowanie endoprotezy kolana wiąże się niestety z rezygnacją z większości sportów, co może być przykre szczególnie dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez wysiłku fizycznego. Są jednak aktywności sportowe, które są wręcz wskazane dla osób z endoprotezą na przykład: nordic-walking, rower stacjonarny, taniec czy ćwiczenia grupowe.

Wstawienie endoprotezy stawu kolanowego jest poważnym krokiem, decydując się na to, każdy musi być świadomy tego, że sukces w postaci powrotu do pełnej sprawności jest możliwy tylko dzięki stosowaniu się do wytycznych lekarzy i cierpliwości.