• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.00
  • Telefon604-714-359
  • E-mailbiuro@droga-zycia.pl

Deformacja stawu śródstopia

Deformacja stawu śródstopia

Haluksy to deformacja stawu śródstopia, głównie dużego palucha. Jest to popularna nazwa palucha koślawego. Zmiana ta dotyczy głównie kobiet, rzadko dotyka mężczyzn. Schorzenie to wynika głównie z noszenia niewłaściwego obuwia, a więc za ciasnego, czy na wysokim obcasie ale z wąskimi noskami.

Operacja haluksa

Właśnie wtedy dochodzi do deformacji i zmian zwyrodnieniowych w stopie. W niektórych wypadkach haluksy są uwarunkowane genetycznie. Czynniki, które przyczyniają się do rozwoju schorzenia, to między innymi stojący tryb życia, otyłość, a nawet zbyt duże obciążenie stopy, a zwłaszcza stawu palca, którego zmiana dotyczy. Haluksy dotykają zarówno osoby w młodym wieku jak i w starszym.

Problem zaczyna się w momencie kiedy zmiana staje się boląca i uniemożliwia chodzenie. Wcześniej większość osób bagatelizuje to. Jeżeli zmiana zwyrodnieniowa jest duża to może pojawić się stan zapalny! Właśnie wtedy ogromna ilość osób udaje się do lekarza.  Pojawia się pytanie jak rozpoznać haluksy? Otóż nie jest to trudne do zaobserwowania.

Duży palec pochyla się w stronę pozostałych lub delikatnie podwija. Wtedy kość a dokładniej jej główka zwana kłykciem uwypukla się na zewnątrz. Wtedy noszenie krytych butów staje się dla wielu osób problemem. Ciężko jest nawet dobrać obuwie bo zmiana przeszkadza w chodzeniu! Pojawia się ból. To jest  najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza. Operacja haluksa przy ogromnej deformacji palucha niestety jest konieczna.

Wszystko jednak zależy czy zniekształcenie jest większe czy też mniejsze! Od tego bowiem zależy rodzaj operacji. Jeżeli deformacja jest niewielka to pacjent na pewno szybciej dojdzie do zdrowia. Zabieg zwykle przeprowadza się w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym. Niektóre kliniki wykonują go w znieczuleniu miejscowym! W dzisiejszych czasach, kiedy medycyna poszła do przodu, zabieg jest przeprowadzany bez użycia drutów i zakładania gipsu. Wstawia się specjalne implanty które pomagają w leczeniu ale jednocześnie zapobiegają ponownemu tworzeniu się haluksów.

Po operacji haluksów pacjent dostaje specjalne obuwie! Dzięki temu praktycznie od następnego dnia może zacząć chodzenie. Nie ma potrzeby zakładania gipsu. Dla każdego jest to duże ułatwienie. Aby zapobiec kolejnemu powstawaniu zmian stosuje się badanie o nazwie pedobarografia! Ma ona za zadanie określić jak duża jest deformacja. Dzięki niemu można dopasować odpowiednie leczenie operacyjne i pooperacyjne!

Również ma wpływ na dobór wkładek ortopedycznych.  Haluksy u każdego rozwijają się w innym tempie. Tylko od pacjenta zależy kiedy ta zmiana zostanie naprawiona. Szybkość zgłoszenia się do specjalisty ma duże znaczenie. Czym deformacja jest mniejsza to zabieg jest szybszy i wymaga mniejszej rekonstrukcji po operacji. Warto o tym pamiętać i nie czekać, aż pojawi się stan zapalny! Niestety wiele osób tłumaczy się iż nie boli więc nie a problemu. Szybsze wykrycie haluksów oznacza też szybszy powrót do zdrowia!