• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.00
  • Telefon604-714-359
  • E-mailbiuro@droga-zycia.pl

Operacja stopy

Operacja stopy

Stopy u ssaków naczelnych są częściami ciała, która pozwalają na poruszanie się w pozycji wyprostowanej. Są niezwykle ważną częścią anatomiczną, więc nie ma nic dziwnego w tym, że w obrębie stopy znajduje się aż dwadzieścia pięć procent kości. Jest wiele schorzeń występujących w obrębie stopy na przykład: deformacje, paluch koślawy, palce szponiaste, młotkowate, stopa rozpłaszczona, przykurcze.

operacja stopy

Dobrą wiadomością dla osób borykających się z takimi przykrymi zmianami jest to, że chirurgia oferuje zabiegi pozwalające na wyeliminowanie problemów. Również medycyna estetyczna nie pozostaje w tyle – każdy właściciel nieatrakcyjnych stóp może poprawić ich wygląd i zapomnieć o wszystkich kompleksach.

Operacje stóp wykonywane są dwiema metodami – może to być plastyka tkanek miękkich lub zabiegi na tkance kostnej. Pierwszą metodę stosuje się głównie w przypadku leczenia paluchów koślawych. Zabiegi na tkance kostnej wykorzystywane są, kiedy mamy do czynienia ze znaczną deformacją stopy. Nowoczesne kliniki oferują implanty tytanowe, bez konieczności zakładania gipsu. Pacjent może dzięki temu poruszać się zaledwie dobę po wykonanej operacji

Osoby, które mają problemy ze ścięgnem Achillesa mogą poddać się zabiegowi jego wydłużania. Objawem za krótkiego ścięgna jest brak możliwości postawienia stopy płasko, w związku z czym chory porusza się na palcach. Leczenie tego schorzenia można podjąć na kilka sposobów – unieruchamiając nogę w gipsie, poprzez wstrzyknięcie do ścięgna specjalnego preparatu, bądź można wydłużyć ścięgno operacyjnie.

O sposobie leczenia decyduje chirurg po konsultacji z pacjentem. Obciążenia genetyczne bywają czasami okrutne, wynikiem jednego z nich może być stopa końsko – szpotawa. Innymi słowy trwałe zgięcie podeszwowe stóp. Operację tej deformacji można wykonać po ukończeniu szóstego roku życia, uprzednio stosując zabiegi rehabilitacyjne i masaże.

Do interwencji chirurgicznych kwalifikują się również wszelkie narośle kostne, które po wycięciu są poddawane badaniom histologicznym. Przykurcze palców występujące często w parze z haluksami nazywa się palcami młotkowymi. To schorzenie także leczy się chirurgicznie, jeśli stosowanie wkładek ortopedycznych i zabiegi fizjoterapeutyczne nie przynoszą skutku.

Osoby mające kompleksy z powodu swoich stóp mogą skorzystać z dobrodziejstw chirurgii plastycznej. Trzeba być jednak świadomym tego, że powikłania pooperacyjne mogą skończyć się długą i bolesną rehabilitacją, a nawet kalectwem.

Jakie usługi są oferowane przez medycynę estetyczną? Otóż można zdecydować się na zwężenie stopy, poprawić kształt palców, a nawet je skrócić, można też usunąć odciski oraz wykonać liposukcję. Warto nadmienić, że liposukcja jest bardzo bolesna i wymaga długiego czasu rekonwalescencji.

Wielu operacji stóp możemy uniknąć, jeśli zadbamy o nie zawczasu. Należy nosić dopasowane i wygodne obuwie, zostawiając spektakularne szpilki tylko na wyjątkowe okazje. Na operacje powinno się decydować tylko wtedy, gdy ma to uzasadnienie medyczne, a występujące schorzenia uniemożliwiają nam funkcjonowanie. Zabiegi takie niosą za sobą duże ryzyko. Zamiast decydować się na upiększanie stóp za pomocą chirurgii plastycznej, lepiej jest zainwestować w piękny pedicure i cieszyć się zdrowiem.